Bavlna
Bavlna je prírodný materiál. Je to mäkká, priedušná a pevná textília. Vyrába sa z mäkkého, nadýchaného vlákna, ktoré rastie v tobolke alebo v ochrannom puzdre okolo semien rastlín bavlníka. Vlákno sa najčastejšie pradie do priadze alebo nití, z ktorých sa pletie alebo tká bavlnená látka. Bavlna je veľmi populárna kôli svojim vlastnostiam - je pohodlná, priedušná, má dobrú absorbciu vody, dobre odoláva opotrebeniu a vysokej teplote, je hypoalergénna.
História bavlny
Najstaršie nálezy bavlny pochádzajú zo starovekej Indie z doby 5500 rokov pred našim letopočtom. V predhistorických obdobiach sa do nej obliekali ľudia zo starovekej Indie, Číny a Egypta.
V Mexiku sa zdomácnená bavlna pestovala, priadla, tkala, farbila a šili sa z nej odevy už v rokoch 3400 - 2300 pred našim letopočtom. Veľké množstvo z nej bolo poslané Aztéckym vladárom ako prejav úcty. V Peru pestovali svoju odrodu bavlny už 4200 rokov pred našim letopočtom. Bola hlavným platidlom za nákup rýb.
V Iráne, niekdajšej Perzii, história bavlny siaha do 5. storočia pred našim letopočtom. Svedčia o tom mnohé básne, ktoré sa z tejto doby zachovali.
Vo východnom Sudáne sa bavlna dorábala už v roku 5000 pred našim letopočtom. Vedomosti a zručnosti v dorábaní bavlny, jej pradení a tkaní tu dosiahli vysokej úrovne. Svedčia o tom aj nálezy vyspelého náradia, ktoré používali. Nebolo to však pre nich ľahké, lebo bavlníku sa darí v oblastiach s miernymi dažďami a výživnou zeminou. Takže pestovanie bavlníka vo vyprahnutom Sudáne si vyžadovalo viac práce a dodatočné zavlažovanie.
Bavlnený priemysel
Popularita a dopyt po bavlne sa časom postupne zväčšovali. To si vyžadovalo efektívnejšie a rýchlejšie spracovanie bavlny. Vyvinuté boli nástroje, pomôcky a stroje, ktoré úkony pri spracovaní bavlny zľahčovali a zrýchľovali. Vyvinutý bol ručný valcový stroj na čistenie bavlny od semien. Ten bol používaný už v 6. storočí našho letopočtu v Indii, neskôr vylepšený na dvojvalcový s pohonom na vodu. Stroj na čistenie bavlny sa postupne rozšíril v 14. - 16. storočí do Stredozemia.
Ďalším mechanickým zariadením pri spracovaní bavlny bol kolovrátok. Najrannejšie ilustrácie kolovrátku pochádzajú z Iránu z 11. storočia. Predpokladá sa, že odtiaľ sa rozšíril do Indie a následne v 14. storočí do Európy, čo urýchlilo pradenie priadze.
Priemyselná revolúcia v 18. storočí priniesla vynález “motor na bavlnu” (Cotton Gin), stroj, ktorý rýchlo a ľahko oddelí bavlnené vlákno od semienok. Tento vynález umožnil zväčšenie produkcie bavlny v porovnaní s ručným strojom.
Počas storočí sa v Indii produkcia surovej bavlny a bavlnených textílií zvýšila. V 18. storočí mala India 25% podiel na svetovom textilnom trhu. V 19. storočí sa v produkcii bavlny dostal do popredia Egypt. Jeho bavlnený priemysel bol piaty najpoduktívnejší na svete. Pôvodne boli stroje na spracovanie bavlny poháňané tradičnými zdrojmi energie ako pohon zvieratami, vodným kolesom a veterným mlynom. Neskôr bol tento pohon v Egypte nahradený parnými motormi.
V dnešnej dobe je najväčším dodávateľom bavlny na svete India, po nej Čína a potom USA a Brazília. Najluxusnejšia bavlna pochádza z Egypta.
Pestovanie a výroba bavlny
Úspešné dorábanie bavlny si vyžaduje dlhé obdobie bez mrazov, veľa slnka a mierny dážď. Bavlníku sa darí dobre v značne ťažkej pôde, i keď nemusí byť veľmi výživná. Bavlník je trvalka, no pestuje sa ako jednoročná rastlina, aby bola ochránená pred škodcami.
Dopestovaná bavlna má bežne nažltlo-bielu farbu. No dajú sa dopestovať aj iné odtiene ako červená, zelená a niekoľko odtienov hnedej.
Bavlník má niekoľko odrôd, ktoré boli počas storočí a tisícročí šľachtené z pôvodných odrôd, aby umožnili lepšie dorábanie a vyššiu kvalitu vlákna.
Vyvinutý bol aj geneticky modifikovaný bavlník. Hlavným cieľom bolo znížiť závislosť na škodlivých pesticídoch.
Organická bavlna pochádza z bavlníka, ktorý nie je geneticky modifikovaný a je certifikovaný, že na jeho dorábanie neboli použité žiadne syntetické poľnohospodárske chemikálie, akými sú hnojivá a pesticídy.
Tkané bavlnené textílie
Bavlnené textílie môžu byť tkané alebo pletené. Tkané bavlnené textílie majú rôznu váhu, textúru a vzhľad v závislosti od hrúbky vlákna, hustoty a typu tkania. Tkanie je kríženie dvoch sústav nití - osnovných (zvislých) a útkových (priečnych) v pravom uhle, čím vznikne tkanina.
Základné typy tkania (väzby)
Mušelín
Je to jemne a voľne tkaná látka s jednoduchým plátnovým tkaním. Na pocit je mäkká a jemná, ale je i priesvitná. Jej názov pochádza z mesta Mosul v Iraku, kde bola táto textília prvý krát vyrobená.
Organza
Je to priesvitná látka s jednoduchým plátnovým tkaním a vystužením. Priesvitnosť a vystuženie je dosiahnuté tým, že textília sa vystaví roztoku kyseliny sírovej na krátky čas a potom je neutralizovaná, aby sa nadbytočná kyselina odstránila.
Gázovina
Je to priesvitná, splývavá a voľne tkaná látka. Podobá sa mušelínu, no má však inú štruktúru tkania. Priečne nite sú rozdelené do párov a v tkaní sa prekrížia pred zvislou niťou, jedna priečna prejde nad zvislú niť, druhá priečna prejde pod zvislú niť a potom sa znova prekrížia. Gázovina sa okrem odevov požíva i na obväzy.
Voál
Je to ľahká, hladká látka s jednoduchým plátnovým tkaním. Je splývavá a takmer priesvitná. Tkanie je hustejšie než u mušelínu. Jej názov pochádza z francúzskeho slova “Voile”, čo znamená závoj. V tropických krajinách sa často používa na závesy.
Dvojitá gázovina
Dvojitá gázovina sa niekedy mylne nazýva slovom mušelín, pretože jednotlivé vrstvy dvojitej gázoviny sú podobné štruktúre mušelínu. Rozdiel je však v tom, že dvojitá gázovina je vytvorená fúziou dvoch vrstiev gázoviny, ale mušelín je jednovrstvová látka s voľným plátnovým tkaním.
Batist (cambric)
Je to ľahká, hladká látka s jednoduchým hustým plátnovým tkaním. Názov má podľa francúzskej oblasti Cambrai, odkiaľ pochádza.
Plátno
Je to pevná, husto tkaná látka s jednoduchým plátnovým tkaním. Je ľahká a priedušná, ale nie je priesvitná. Je najpopulárnejšou textíliou na výrobu odevov a bytových doplnkov.
Madeira
Je to ľahká tkanina v jednoduchej plátnovej väzbe. Obvykle je po celej ploche zdobená strojovou výšivkou tej istej farby ako textília. Tkanina se používa na letné šaty, blúzky alebo ozdoby odevov.
Popelín
Je to pevná tkanina v plátnovej väzbe s vertikálnou osnovou a priečnymi šnúrovými niťami. Táto ryhovaná štruktúra dáva látke pevnosť, hĺbku a mäkký lesk. Čím sú nite osnovy a šnúrové nite tenšie, tým je textília jemnejšia.
Krep (seersucker)
Je to tenká, zvrásnená látka, obyčajne pásikavá alebo kockovaná. Zvrásnenosť je docielená tým, že niektoré vlákna sa pri tkaní nahusto nahromadia, keď sú nite na zvlnených pásoch podávané väčšou rýchlosťou ako osnovné nite hladkých pruhov. Nerovnomernosť v tkanine spôsobuje, že tkanina neprilieha na pokožku, čo je ideálne na výrobu odevov do horúceho počasia.
Krep žoržet
Je to veľmi ľahká a pružná tkanina, drsnejšia na dotyk. Tkaná je tak, že sa striedajú dve stočené priadze (jedna je točená doprava a druhá doľava) v osnove i v priečnom tkaní. Názov žoržet sa odvodzuje od mena francúzskej návrhárky Georgette de la Plante, ktorá prišla s prvými modelmi odevov z tejto tkaniny začiatkom 20. storočia.
Kaliko
Je to ťažšia textília s jednoduchým plátnovým tkaním, vyrobená z nebielenej a často nie úplne spracovanej bavlny. Tkanie môže tiež obsahovať zvyšky šupiek. Látka je drsnejšia než mušelín ale menej drsná a tenšia a ľahšia než kanafas alebo denim. Jej názov pochádza z mesta Calicut v Indii odkiaľ textília pochádza.
Sýpkovina (angín)
Je to veľmi hustá tkanina (často viac než 2000 nití/cm²) vyrobená z jemných bavlnených nití. Pritom počet osnovných nití na 1 cm môže byť väčší než počet útkových (priečnych) nití. Sýpkovina slúži na šitie vankúšov a paplónov, ktoré sa plnia perím.
Flanel
Je to mäkká tkanina, príjemná na dotyk. Môže byť česaná, aby sa vytvorila extra jemnosť, alebo nečesaná. Česanie je mechanický proces, pri ktorom jemná kovová kefa trie tkaninu, aby zdvihla jemné vlákna z voľne spriadaných priadzí a vytvorila vlas na jednej alebo oboch stranách.
Kanafas
Je veľmi pevná, odolná a ťažšia látka s jednoduchým plátnovým tkaním, ktorá sa používa na výrobu čalúnenia, lodných plachiet, stanov, vakov, tašiek, topánok a ako podklad pod olejomaľby.
Keper (Twill)
Je to látka s textilnou väzbou so vzorom diagonálnych paralelných rebier na lícovej strane a hladkým povrchom na strane rubovej. Vďaka tejto štruktúre sa s keprom vo všeobecnosti dobre pracuje.
Gabardén
Je to textília s husto tkanou keprovou väzbou. Používa sa na výrobu oblekov, kostýmov, plášťov, nohavíc a uniforiem.
Denim
Je to hrubá a pevná textília, s keprovou väzbou, ktorá vytvára diagonálne rebrovanie. Všetci ju poznáme ako textíliu, z ktorej sa vyrábajú džínsy a rifle.
Satén
Je to tkanina so štruktúrou saténovej väzby, ktorej vďačí za svoj lesk a mäkkosť na dotyk. Je vyrobená z priadze namiesto vlákna. Väčšinou je lesklá na lícovej strane a matná na rubovej.
Žakár
Je to tkanina, ktorej vzor alebo motív je vtkaný do konštrukcie väzby. Žakáry prichádzajú v rôznych prevedeniach, od dramatických okrasných vzorov po kvetinové alebo geometrické.
Brokát
Je jednou z najdekoratívnejších tkanín. Názov pochádza z talianskeho slova broccato, čo znamená “reliéfne plátno”. Textília má vtkaný zdvyhnutý vzor, pričom časti vzoru sú lesklé a časti matné.
Menčester
Je to textília s výrazne vyvýšenou "šnúrovou" textúrou striedanou s nižšími “kanálikmi”.
Prací kord
Je to textília podobná menčestru. Je však tenšia a jemnejšia s jemnejšou "šnúrovou" textúrou striedanou s jemnejšími “kanálikmi”.
Zamat
Je to typ tkanej textílie s chĺpkami, v ktorej sú rovnomerne rozložené nastrihané nite s krátkym vlasom. Na dotyk sú chĺpky hebké, mäkké a jemné.
Vlasta Collu, 06.01.2023
Prečítajte si ďalej
Ľan je prírodný materiál. Je to mimoriadne silná a ľahká tkaná alebo pletená textília, vyrobená z rastliny ľanu. Ľanová látka je veľmi populárna kôli svojim vlastnostiam - je pohodlná, priedušná...
Každý z nás sa už určite stretol so slovom hodváb. Ľudia ho majú od nepamäti spojené s luxusným oblečením. No nie každý vie odkiaľ pochádza, ako sa vyrába a aké sú ...
Viskóza je populárna tkanina rovnako medzi výrobcami odevov ako aj u spotrebiteľov. Viskózová látka je príjemná na dotyk, mäkká, vzdušná a splývavá. Odevy z nej sú cenovo dostupné...