Ľan
Ľan je prírodný materiál. Je to mimoriadne silná a ľahká tkaná alebo pletená textília, vyrobená z rastliny ľanu. Ľanová látka je veľmi populárna kôli svojim vlastnostiam - je pohodlná, priedušná, silná (druhá najsilnejšia po hodvábe), má dobrú absorbciu vody, schne rýchlejšie ako bavlna, má dobrú termoreguláciu, dobre odoláva opotrebeniu a vysokej teplote, je hypoalergénna a neelektrizuje. Kvôli týmto vlastnostiam sa ľanové oblečenie veľmi dobre nosí v horúcom počasí, i keď má sklony krčiť sa.
História ľanu
Ľanové textílie sú najstaršie na svete. Ich história siaha tisíce rokov dozadu. Niektoré archeologické nálezy z južného Kaukazu naznačujú, že textílie z divého ľanu sa používali už pred 36000 rokmi.
V starovekej Mezopotámii bol ľan zdomácnený a tkali sa z neho rôzne textílie väčšinou pre majetnejšiu vrstvu spoločnosti a kňazov.
V starovekom Egypte sa ľanové textílie používali na mumifikáciu a posmrtné rúcha. Múmie boli zabalené do ľanu ako symbol svetla, čistoty a ako ukážka bohatstva. Vydržali tisíce rokov v perfektnom zakonzervovanom stave.
Ľanové oblečenie v starovekom Egypte bolo prírodnej farby alebo bielené alebo zelené (vyrobené zo zelených vlákien). Používalo sa na bežné nosenie kôli extrémnym horúčavám. Ľan tu používali aj ako platidlo. Vtedajšie ľanové vlákno bolo na svoju dobu jemné, no hrubé v porovnaní s priadzami z dnešnej doby.
Okrem oblečenia sa ľanové textílie používali aj na postelné prádlo, nábytok, lodné plachty, vaky a mechy. Z ľanových špagátov sa robili siete na nosenie keramických nádob ako aj na chytanie zvery a lovenie rýb.
Ľanový priemysel
Najstaršie zmienky o ľanovom priemysle pochádzajú zo starovekého Grécka.
V stredoveku okolo 9. storočia ľanový priemysel prekvital hlavne v Nemecku. Postupne sa rozšíril i do Belgicka, Anglicka a Írska. V 18. a 19. storočí industrializácia a strojová výroba nahradila domácu ručnú výrobu a produkcia ľanu sa tak presunula do tovární.
V Írsku produkcia ľanu začala prekvitať do takej miery, že do začiatku 20. storočia sa Belfast stal najväčším producentom ľanu vo svete.
Ľanový primysel sa stal dôležitým aj pre ekonómie Amerických kolónií. Ľan bol privezený s prvými usadlíkmi a stal sa najbežnejšou textíliou a hodnotným tovarom v koloniálnych domácnostiach. Začal sa pestovať na mnohých farmách v severných Spojených štátoch.
Ľan bol dôležitý i pre Ruskú ekonómiu. V ranných rokoch 20.storočia bol najviac exportovaným tovarom a v jednom období Rusko produkovalo dokonca 80% svetovej produkcie ľanu.
Pestovanie a výroba ľanu
Ideálne podmienky na pestovanie ľanu sú na území s vlhkou prímorskou klímou a výživnou zeminou. Tieto podmienky pozitívne vplývajú na silu vlákien, čo umožní rastline dosiahnuť výšku takmer jedného metra.
Ľanové vlákno je dlhšie v porovnaní s bavlnou a inými prírodnými vláknami. Môže byť až 3-krát silnejšie ako bavlnené. Vlákna v ľanovej priadzi sú mierne dlhšie a obtočené pevnejšie než v bavlnenej priadzi. To dodáva ľanovým výrobkom väčšiu odolnosť a dlhšiu životnosť.
Avšak v porovnaní s bavlnou starostlivosť o samotnú rastlinu si vyžaduje viac pozornosti a zber ľanu trvá dlhšie. Ľanové vlákna sa ťažšie spracovávajú a tkajú. Pracuje sa s nimi horšie, nie sú elastické a tkať z nich je náročné, aby sa nite nepotrhali. Preto výroba ľanovej textílie trvá dlhšie a je oveľa drahšia než výroba bavlny. V dnešnej dobe patrí ľan medzi drahšie textílie, produkované v menších množstvách.
Použitie ľanu
Použitie ľanu sa počas posledných desaťročí dramaticky zmenilo. V 70-tych rokoch minulého storočia sa len približne 5% svetovej produkcie ľanu používalo v odevnom priemysle. V 90-tych rokoch to bolo už okolo 70%. Svojej popularite sa ľanové odevy tešia dodnes.
Okrem odevov je ľan pre svoje vlastnosti obľúbenou textíliou i na výrobu postelného prádla, uterákov, utierok, bytových doplnkov a čalúnenia. Je populárny u umelcov maliarov na výrobu kanvasov pre olejomaľby a u umeleckých pekárov na balenie kysnutého cesta pred pečením, aby vykyslo do požadovaného tvaru.
V súčasnosti je najväčším dodávateľom ľanu na svete Čína. Ľan sa však pestuje i v Belgicku, Taliansku, Írsku, Litve a donedávna i v Ukrajine. Najluxusnejší ľan pochádza z Belgicka.
Okrem textílií sa ľan používa i v potravinárskom priemysle, kde sa používajú ľanové semienka a ľanový olej. Tie sa stali neodmysliteľnou súčasťou aj prírodnej kozmetiky a farmaceutického priemyslu.
Vlasta Collu, 06.01.2023
Prečítajte si ďalej
Bavlna je prírodný materiál. Je to mäkká, priedušná a pevná textília. Vyrába sa z mäkkého, nadýchaného vlákna, ktoré rastie v tobolke alebo v ochrannom puzdre okolo....
Každý z nás sa už určite stretol so slovom hodváb. Ľudia ho majú od nepamäti spojené s luxusným oblečením. No nie každý vie odkiaľ pochádza, ako sa vyrába a aké sú ...
Viskóza je populárna tkanina rovnako medzi výrobcami odevov ako aj u spotrebiteľov. Viskózová látka je príjemná na dotyk, mäkká, vzdušná a splývavá. Odevy z nej sú cenovo dostupné...