Drahokamy a ich význam
Už od pradávna pripisovali ľudia kameňom rôzne schopnosti a spájali ich s mesiacmi narodenia alebo znameniami zverokruhu. Prvým, kto tieto prepojenia a jednotlivé kamene popísal, bol židovský historik Josephus. Podľa svätého Hieronyma sa zase Základné kamene nového Jeruzalema mali používať pri oslavách Vianoc. V 8. a 9. storočí sa každému apoštolovi pridelil jeden drahokam podľa Zjavenia Jána, poslednej knihy Nového Zákona.
Myšlienka nosiť drahokam podľa dátumu narodenia je stará len niekoľko sto rokov. Drahokamy narodenia sa dnes výrazne odlišujú od prvých Základných kameňov kresťanstva. Zmenili sa zvyky, k chybám došlo i pri preklade a tak sú dnešné kamene o čosi ďalej od pôvodných.
Prvá písomná zmienka o drahokamoch narodenia pochádza z Poľska z 15. storočia. Ľudia si najskôr mysleli, že kameň má moc iba v danom miesiaci. Preto mali doma 12 rôznych drahokamov, ktoré si počas roka obmieňali. Neskôr ich ľudia začali spájať s dátumami narodenia.
V roku 1912 sa v Kansase stretla Americká národná asociácia klenotníkov, aby prijala jednotný zoznam kameňov narodenia. Ten sa doplnil v roku 1952 a 2002 a používa sa dodnes.
Január - Granát
Prebúdza tvorivosť, pozitívnu energiu a podporuje sebavedomie. Názov je odvodený z latinského slova „granum" = „zrnko". Vychádza z typicky zaobleného tvaru, pripomínajúceho semienka granátového jablka. Môže mať veľa farebných odtieňov od žltej a svetlozelenej, až po tmavočervenú. Granátmi sa preslávila Česká republika, kde bolo v 16. storočí objavené veľké nálezisko červených granátov.
Február - Ametyst
Prináša trpezlivosť, rovnováhu a pokoj. Chráni pred stresom. Je jedným z najcennejších drahokamov. Fialová farba je považovaná za symbol kráľovskej hodnoty. Ako symbol ho uznávali i kresťanské cirkvi, preto je tiež znakom biskupskej hodnosti. Názov pochádza z gréckeho slova „amethystos" = „neopitý" alebo „triezvy“. Gréci verili, že je ochranou proti otravám, tak z neho vyrábali i čaše na víno.
Marec - Akvamarín
Prináša pokoj, inšpiráciu, osobnú silu a zaisťuje harmonické vzťahy. Je známy pre svoju modrú farbu, pripomínajúcu morskú hladinu. Názov pochádza z latinského „aqua“ = „voda“ a „mare“ = „more“. Ťaží sa v Brazílii, Nigérii, Afganistane, Vietname a Madagaskare. Je považovaný za kameň námorníkov, ktorý ich má chrániť pred utopením a dodávať im odvahu.
Apríl - Diamant
Posilňuje vnútornú harmóniu a zbavuje hnevu. Zintenzívňuje energiu. Názov pochádza z arabského „al-mas" = „najtvrdší“, či z gréckeho „adamas" = „nezničiteľný“. Čistý uhlík vo forme diamantu je jedným z najstarších minerálov vo vesmíre. Tvorí sa v hĺbke 140 - 200 km pod zemou, pri teplotách okolo 1200°C. Na povrch sa dostáva erupciami. Najstaršie diamanty sú staré asi 3,3 miliárd rokov a sú z Južnej Afriky.
Máj - Smaragd
Podporuje komunikáciu, vytvára harmóniu v živote. Meno pochádza z francúzskeho „esmeraude“ a gréckeho „smaragdos“ = „zelený drahokam“. Ťaží sa v Kolumbii, Brazílii, na Urale. Najstaršie nálezy pochádzajú z dôb faraónov. V egyptských baniach sa ťažil už medzi rokmi 3000 a 1500 p.n.l. Keďže smaragd je skutočne mäkký a jemný kameň, hodí sa skôr na občasné nosenie.
Jún - Perla
Ukludňuje, posilňuje vzťahy. Privoláva šťastie a zdravie. Ochraňuje. Je jediným drahokamom, ktorý sa neťaží. Vzniká v perlorodke alebo morskej ústrici. Keď do ústrice vnikne zrnko piesku, ústrica sa bráni a produkuje hmotu, ktorá zrnko obalí. Perly sú morské a sladkovodné. Z 10 000 morských ústric len 1-2 obsahujú prírodnú perlu. Sladkovodných môže byť 24-35. Najvzácnejšie sú Tahitské čierne perly.
Júl - Rubín
Prináša pokoj a materiálnu hojnosť. Prebúdza lásku. Názov pochádza z latinského „ruber“ = „červená farba“ alebo zo staro- indického „ratanraj“ = „kráľ drahokamov”. Už po stáročia sa cení pre svoju krásnu farbu a jedinečnú tvrdosť a odolnosť. Aby vynikla ich výrazná červená farba, sú počas spracovania vystavované teplotám až do 1800 °C. Ťažia sa v Mozambiku, Tanzánii, na Madagaskare.
August - Olivín
Zostruje myseľ, potlačuje žiarlivosť, ľútosť a hnev, odstraňuje stres. Názov získal spojením anglických slov „olive“ = „oliva“ a „green“ = „zelený“. Má aj iné názvy: peridot, starorímsky topazos, či starogrécky topaz podľa ostrova, kde ho ťažili. Ťažili ho už v starovekom Egypte. Tento patrí k najkrajším na svete. Dnes sa ťaží hlavne v Mjanmarsku, Číne, Afganistane, Pakistane, v Arizone ale i na Havaji.
Sptember - Zafír
Podporuje múdrosť a intelekt. Názov pochádza z gréckeho „sappheiros“ alebo „sapphirus“, ktoré je odvodené od hebrejského „Sappire“ = „modrý“. Je to druhý najtvrdší drahokam na svete. Väčšina zafírov nemá prirodzenú intenzívnu modrú farbu, preto musia byť tepelne upravené. Môžu byť i bezfarebné, ružové, oranžové, žlté, zelené, fialové a dokonca i čierne.
Október - Opál
Zvyšuje sebavedomie a sebaúctu, podporuje ľahkosť a spontánnosť. Názov pochádza zo staroindického „upala“ = „drahý kameň“. Vyniká fascinujúcim množstvom farieb a vzorov. Opály hrajú jednou, dvomi či tromi farbami, alebo odrážajú celé spektrum dúhy. Žiadne dva opály nie sú nikdy rovnaké. Opál je národným kameňom Austrálie, tam sú jeho najväčšie náleziská. Nájdeme ho však aj v Čechách a na Slovensku.
November - Topás
Chráni pred zlom, hnevom a depresiami. Prináša radosť a zdravie. Názov má podľa egyptského ostrova Topazos, či indického slova „tapas“ = „žiara/oheň“. Dorastá na jeden z najväčších kryštálov, môže vážiť aj niekoľko kilogramov. Má veľa farieb; od hnedej, cez modrú, zelenú, žltú, červenú až po purpurovú. Bezfarebný topás sa pomocou úprav mení na modrý. Je známy už 2000 rokov. Jeho náleziská sú v Brazílii, Amerike a Sibíri.
December - Tyrkys
Priťahuje šťastie a úspech, zlepšuje komunikáciu. Názov pochádza z francúzskeho „pierre turquoise“ = „turecký kameň“. V Turecku sa však nenachádza, Turci s ním iba obchodovali. Farba je väšinou tyrkysová, ale vyskytujú sa aj odtiene zelenej, belasej a bielej. Poznali ho už v starom Egypte, Indii, Mezopotámii, Číne, v Perzskej ríši a predkolumbovskej Amerike. Do Európy sa dostal v 14. storočí. Používa sa hlavne na šperky, zdobenie konských ohlávok, kde sú najkrajšie perzské a indické práce. Používa sa aj ako obkladový kameň mešít.
Iveta Šnáblová a Vlasta Collu, 30.07.2022