Hodváb
Každý z nás sa už určite stretol so slovom hodváb. Ľudia ho majú od nepamäti spojené s luxusným oblečením. No nie každý vie odkiaľ pochádza, ako sa vyrába a aké sú jeho výhody.
Hodváb pochádza z Číny a o jeho výrobe svedčia historické nálezy z obdobia 4000 - 3000 pred n.l. Odtiaľto sa technológia postupne rozšírila do Japonska, Kórei a neskôr do západnej Indie. Okolo roku 200 pred n.l. sa začali budovať obchodné siete z Číny a hodváb sa postupne dostal do celej Euroázie. Čína je dodnes najväčším výrobcom hodvábu a udržala si toto miesto po tisícročia. Po nej je v produkcii India, ktorá produkuje asi len okolo 20% produkcie Číny.
Hodváb je prírodné vlákno založené na proteínovej báze, je teda živočíšneho pôvodu. Pochádza zo zámotku larvy zdomácnenej priadky morušovej (latinsky: Bombyx mori). Priadka morušová je stredne veľký žltobiely motýľ s rozpätím krídel až do 45 mm. Húsenice tohto motýľa sa živia listami moruše (morušový hodváb). Keď sú húsenice dostatočne najedené, zakuklia sa do zámotku a ten vymenia i niekoľko krát, pretože rastú. Keď sú v štádiu pred premenou na motýľa, vtedy sa zámotky zozberajú a uvaria sa. Nájde sa koniec vlákna v zámotkoch a vlákno sa potom môže namotať na cievku. V tomto bode sa výrobok nazýva surový hodváb. Na výrobu 1 libry (0.45359 kg) surového hodvábu je potrebných zhruba 2500 zámotkov. Bežná hodvábna niť sa skladá z niekoľkých vlákien, z ktorých sa ďalej vytvára priadza a z nej sa následne tkajú alebo pletú hodvábne látky. Jedna niť obyčajne pozostáva z piatich až ôsmich vlákien. Z jedného zámotka sa získa približne 1000 yardov (914.4 m) hodvábneho vlákna.
V Indii sa vyrába i divoký hodváb, ktorý pochádza zo zámotkov rôznych indických motýľov. Tussah hodváb pochádza zo zámotkov húseníc moruše tasarskej a moruše vanya, ktoré sa živia dubovými listami a listami indického stromu jamun. Divoký hodváb Eri pochádza zo zámotkov húseníc okáňa pajaseňového, ktorého húsenice sa živia ricínovými rastlinami. Hodváb Muga pochádza zo zámotkov assamskej priadky morušovej (Assam je štát v Indii) a hodváb Pat pochádza zo zámotkov húseníc assamskej priadky morušovej, ktorého húsenice sa živia len listami bielej moruše.
Existujú rôzne typy hodvábnych látok, či už tkané alebo pletené. Ich vzhľad a vlastnosti závisia od typu použitých hodvábnych nití a spôsobu tkania. Ich využitie je široké kôli luxusnému vzhľadu a blahodarným vlastnostiam hodvábu.
Hodváb je prirodzene hypoalergénny a odpudzuje plesne a roztoče, čím je populárny i na výrobu pyžám a posteľného prádla. Trus roztočov obsahyje enzýmy, ktoré roztoče používajú na trávenie prachu z odumretej ľudskej kože. Tieto enzýmy sú hlavnou príčinou spôsobujúcou astmu a alergické reakcie. Hodváb navyše pomáha uchovávať hydratáciu pokožky a vlasov a tiež do určitej miery zabraňuje vráskam.
Hustota hodvábu v látke sa udáva v jednotkách hmotnosti “momme” skratka “mm”. Je to číslo, ktoré sa rovná váhe (v librách) kusu hodvábu s rozmermi 45 palcov krát 100 yardov (1.143 m krát 91.44 m). Váha hodvábu sa môže tiež merať v gramoch; 1momme = 4.34 gramov na meter štvorcový.
Rôzne typy hodvábnych látok majú rôznu váhu v závislosti od hrúbky vlákna a hustoty tkania. Čím väčšie číslo momme, tým menej je látka priesvitná.
Základné typy hodvábnych látok:
Hodvábna gáza
Hustota 3-6 momme. Je to ľahká, vzdušná a priesvitná látka s matným povrchom a riedkym tkaním. Je priedušná a padavá. Oblečenie z tejto látky si obyčajne vyžaduje niekoľko vrstiev alebo podšívku. Je vhodná na výrobu šiat, blúzok, padavých sukní a na výrobu šatiek a šálov.
Hodvábna organza
Hustota 4-6 momme. Je to ľahká, priesvitná látka s hladkým povrchom a riedkým tkaním. Je pevná a nepadavá, do určitej miery nepoddajná. Najčastejšie sa používa na výrobu vrchných vrstiev svadobných a spoločenských šiat, závojov, šálov a prehozov. Je populárna aj ako podklad pod husté a ťažké výšivky v luxusných módnych ateliéroch. Je vhodná in a výrobu bytových doplnkov ako sú záclovy, obrusy a textilné dekorácie.
Hodvábny šifón
Hustota 6-8 momme. Je to ľahká, vzdušná látka, utkaná z priadze s medzerami tak, aby bola priesvitná. Jej povrch je hladký, matný a s tlmeným leskom. Je výnimočne mäkká, jemná, elastická, priedušná a padavá. Oblečenie z tejto látky si obyčajne vyžaduje niekoľko vrstiev alebo podšívku. Je vhodná na výrobu šiat, blúzok, padavých sukní a nohavíc, spodného prádla a na výrobu šatiek a šálov.
Hodvábny žoržet
Hustota 6-8 momme. Je to ľahká, vzdušná látka, utkaná z priadze s medzerami tak, aby bola priesvitná. Má zvrásnený povrch. Je odolná, elastická, priedušná, padavá a má nepatrný lesk. Je o trochu ťažšia než šifón. Oblečenie z tejto látky si obyčajne vyžaduje niekoľko vrstiev alebo podšívku. Je vhodná na výrobu šiat, blúzok, padavých sukní a nohavíc, spodného prádla a na výrobu šatiek a šálov.
Hodvábny Habotai
Hustota 5-16 momme. Tiež sa nazýva čínsky hodváb, Habutai alebo Pongee. Je to klasická hodvábna látka, ktorá sa v minulosti používala na vnútornú stranu kimona. Má jednoduché tkanie. Jej povrch je hladký s miernym leskom a nádherne padá. Je vhodná na výrobu šiat, blúzok, padavých sukní a spodného prádla. Je veľmi populárna na výrobu šatiek a šálov. Tiež sa dá použiť ako luxusná podšívka do kostýmov.
Hodvábny Crepe de Chine
Hustota 12-18 momme. Je to ľahká látka, vzdušná, matná s jemným tlmeným leskom. Tkaná je z priadze, ktorej jedna časť je točená v smere hodinových ručičiek a druhá opačne. Tento spôsob tkania jej dáva jemne hrboľatý vzhľad a pocit. Krep existuje v mnohých prevedeniach a hrúbkach - marocký krep, krep žoržet, ťažký krep, krep satén. Crepe de Chine je látka vhodná na výrobu šiat, blúzok, padavých sukní a nohavíc.
Hodvábny satén a Hodvábny Charmeuse
Hustota 16-40 momme. Hodvábny satén je nádherná padavá látka s vysokým leskom na jednej a matným povrchom na druhej strane, alebo je lesklá na oboch stranách. Podobný je i hodvábny charmeuse, ktorý má mierne odlišnú štruktúru tkania. Tieto látky sú vhodné na výrobu šiat, blúzok, padavých sukní a nohavíc, ale i na výrobu pyžám a posteľného prádla.
Hodvábny Dupion
Hustota od 16-30 momme. Je to elegantná, ľahká, husto tkaná látka s vysokým leskom. Je pre ňu charakteristické, že nite na jednej strane osnovy sú hladké a priečne nite majú nepravidelnú hrúbku. Táto látka je pevná, nie je padavá. Je vhodná na výrobu veľkých rób, šiat, blúzok, kostýmov, sukní, nohavíc a bytového textilu (závesy, obliečky na vankúše). Je populárna na výrobu hystorických kostýmov a korzetov. Podobným materiálom je hodvábny šantung, ktorý je o trochu ľahší a má pravidelnejšiu štruktúru.
Hodvábna taffeta
Hustota od 18-30 momme. Je to elegantná, mäkká, ľahká, husto tkaná látka s vysokým leskom. Je pre ňu charakteristické, že má hladký povrch. Táto látka je pevná, nie je padavá. Je vhodná na výrobu veľkých rób, šiat, blúzok, kostýmov, sukní, nohavíc ako i bytového textilu (závesy, obliečky na vankúše). Je populárna na výrobu hystorických kostýmov a korzetov.
Hodvábny Duchess satén
Hustota od 18-60 momme. Je to luxusná, husto tkaná látka s elegantným leskom. Táto látka je pevná, nie je padavá. Obyčajne má matnú rubovú stranu. Je vhodná na výrobu veľkých rób, kostýmov, sukní, nohavíc ako i bytového textilu (závesy, obliečky na vankúše). Je populárna i na výrobu hystorických kostýmov a korzetov.
Vlasta Collu, 17.02.2021
Prečítajte si ďalej
Bavlna je prírodný materiál. Je to mäkká, priedušná a pevná textília. Vyrába sa z mäkkého, nadýchaného vlákna, ktoré rastie v tobolke alebo v ochrannom puzdre okolo....
Ľan je prírodný materiál. Je to mimoriadne silná a ľahká tkaná alebo pletená textília, vyrobená z rastliny ľanu. Ľanová látka je veľmi populárna kôli svojim vlastnostiam - je pohodlná, priedušná...
Viskóza je populárna tkanina rovnako medzi výrobcami odevov ako aj u spotrebiteľov. Viskózová látka je príjemná na dotyk, mäkká, vzdušná a splývavá. Odevy z nej sú cenovo dostupné...