Textílie - základná príručka
Textílie nás sprevádzajú takmer na každom kroku vo dne i v noci. Každý deň sa stretávame s rôznymi typmi, no mnohokrát ani nevieme, ako a z čoho boli vyrobené a aké sú ich vlastnosti.
Mnohí ľudia majú spojenú predstavu, že “satén = hodváb”. Slovo hodváb sa vzťahuje na kvalitu a pôvod vlákna. Slovo satén sa vzťahuje na spôsob, akým sú tieto vlákna utkané do látky. Takže satén môže byť utkaný nielen z hodvábu, ale i z bavlny, polyesteru alebo iného prírodného či syntetického vlákna. Správne pomenovanie je hodvábny satén, bavlnený satén, polyesterový satén a pod.
Podobne sa stretávame s výrazom ako “umelý hodváb”. Hodváb je hodváb. Slovom umelý hodváb sa označovli do roku 1924 viskózové a rayonové materiály. Štítok na oblečení by mal v kolonke “materiál” alebo “zloženie” udávať rayon alebo viskóza.
Nasledujúci článok vám pomôže zorientovať sa v textilných materiáloch, ich vlastnostiach a použití. Textílie môžeme rozdeliť do kategórií podľa typu tkania a podľa typu vlákna, čo závisí od zdrojovej suroviny a procesu výroby.
Textílie podľa typu tkania
Tkané textílie sú tie, ktoré vznikli tkaním z nití prírodného alebo syntetického pôvodu. Keď sa na tkanú látku pozrieme, vidíme vodorovné a zvislé nite utkané do textílie. Príkladom tkanej textílie je látka, z ktorej sa šijú rifle, košele, utierky, postelné obliečky a pod.
Podľa hustoty tkania a spôsobu rozmiestnenia zvislých a vodorovných nití majú tkané tetílie špecifické názvy: gáza - látka s riedkym tkaním, šifón - priesvitná látka s redším tkaním, popelín - košeľová látka, flanel - látka s chlpatým povrchom, satén - látka s vysokým leskom a pod.
Pletené textilie sú tie, ktoré vznikli pletením priadze prírodného alebo syntetického pôvodu. Keď sa na pletenú látku pozrieme, vidíme vodorovne i zvisle slučky vpletené do seba a tak je vytvorená textília. Tá je vďaka slučkovej štruktúre aj elastická. Príkladom pletenej textílie je úplet (jersey, džerzej), z ktorého sa šijú tričká, tepláky, legíny a plavky alebo materiál na sveter (svetrovina).
Netkané textílie sú tie, ktoré vznikli spojením textilného materiálu vyrobeného zo strižových vlákien a dlhých vlákien. Tie sú navzájom spojené chemickým, mechanickým, tepelným alebo rozpúšťadlovým spracovaním. Sú to textílie, ktoré nie sú ani tkané ani pletené. Keď sa na netkanú látku pozrieme, nevidíme ani tkanie a ani slučky, vidíme len celistvosť materiálu. Príkladom netkanej textílie je plsť, vystužovacie textílie do límcov košieľ a šiltov, textílie na výrobu prachoviek, mopov, filtrov do vysávačov, jednorazové rúška a pod.
Textílie podľa typu vlákna
Prírodné textílie
V prírodných textíliách je zdrojovou surovinou prírodný materiál a proces získavania vlákna je mechanický, nepoužívajú sa naň chemické procesy. Sú biologicky rozložiteľné. Prirodzene sú hypoalergénne, vzdušné, ľahko sajú pot, sú odolné, všestranné a ľahko sa dajú recyklovať.
Medzi prírodné materiály patrí bavlna, ľan, konope, hodváb a vlna.
Polosyntetické textílie
Patria sem vlákna vyrobené chemickým procesom z celulózy prírodných materiálov ako sú buk, jedľa, smrek, borovica, eukaliptus, bambus, cukrová trstina, bavlník a soja. Sú biologicky rozložiteľné. Tieto materiály sú príjemné na dotyk, mäkké, vzdušné a splývavé, vysoko absorbčné, ľahko sa udržujú a sú všestranné.
Medzi polosyntetické materiály patria acetát, rayon, viskóza, tencel, lyocell, monocle, modal, lenpur a cupro.
Syntetické textílie
Syntetické vlákna sa získavajú z ropy alebo fosílnych palív. Pri ich výrobe sa používajú vysoko toxické látky. Sú biologicky nerozložiteľné, no dajú sa do určitej miery recyklovať. Tieto materiály sa nezbehnú, nekrčia sa, sú odolné voči plesniam i voči opotrebovaniu, odpudzujú vodu a rýchle schnú.
Medzi základné syntetické materiály patria polyester, nylon, akryl a spandex.
Vlasta Collu, 13.01.2021, upravené 26.01.2024
Prečítajte si ďalej
V prírodných textíliách je zdrojovou surovinou prírodný materiál a proces získavania vlákna je mechanický, nepoužívajú sa naň chemické procesy. Sú biologicky rozložiteľné...
Textílie polosyntetické a syntetické
Vlákna na výrobu textílií môžu byť prírodné, polosyntetické (vyrobené chemickým procesom z celulózy prírodných materiálov) alebo syntetické (vyrobené chemickým procesom z...
Viskóza je populárna tkanina rovnako medzi výrobcami odevov ako aj u spotrebiteľov. Viskózová látka je príjemná na dotyk, mäkká, vzdušná a splývavá. Odevy z nej sú cenovo dostupné...