Textílie polosyntetické a syntetické
Vlákna na výrobu textílií môžu byť prírodné, polosyntetické (vyrobené chemickým procesom z celulózy prírodných materiálov) alebo syntetické (vyrobené chemickým procesom z fosílnych palív).
Textílie vyrobené chemickým procesom z celulózy prírodných materiálov
Acetát
Acetát je vlákno, ktoré je vyrobené chemickým procesom z celulózy. Bolo prvý krát vyrobené nemeckými bratmi Camille a Henri Dreyfusom v roku 1913. Acetátové textílie majú luxusný vzhľad, sú mäkké a padavé, odolné voči molám a plesniam, nezbehnú sa, dobre sa farbia a dobre sa na ne tlačia vzory, majú malú absorbciu vody, rýchle schnú, ale sú žiaľ statické. V odevnom priemysle sa používajú na výrobu podšívok, blúzok, šiat, svadobných a spoločenských odevov, bytových doplnkov, závesov, poťahov a návlekov. Väčšina acetátových odevov a bytových doplnkov vyžaduje chemické čistenie.
Rayon
Rayon je polosyntetické celulózové vlákno, ktoré je vyrobené z buničiny dreva alebo bambusu, prostredníctvom intenzívneho chemického spracovania. Toto vlákno bolo vyvinuté v roku 1884 francúzskym grófom Hillaire de Chardonnet. Látky z rayonu sú jemné, hladké, padavé, priedušné, dokážu ľahko absorbovať vlhkosť. Môžu mať rôzne lesklú textúru. Neudržujú teplo. Rayon nie je ani silný, ani odolný ako bavlna. Pranie v práčke môže spôsobiť jeho rozťahanie, zrazenie alebo prenos farby na iné časti odevu.
V odevnom priemysle je populárny pre svoje vlastnosti a hlavne nízku cenu. Niekedy sa používa ako lacná alternatíva hodvábu a môže byť označovaná za “umelý hodváb”.
Najväčšími výrobcami rayonu na svete sú Čína a India.
Existuje niekoľko druhov rayonu: viskóza, modal, lyocell a cupro.
Viskóza je typ rayonu. Je to polosyntetický druh vlákna vyrobeného z buničiny stromov alebo bambusu. Je to všestranná tkanina so širokým využitím. Zo všetkých druhov rayonu má však najnižšiu pevnosť, keď je mokrá.
Modal je typ rayonu. Je to polosyntetický druh vlákna vyrobeného z buničiny bukov. Látky z modalu sa používajú predovšetkým na odevy ako je spodná bielizeň a pyžamo, a textílie do domácnosti ako je posteľná bielizeň a uteráky. Modal sa často mieša s inými vláknami ako je bavlna a spandex, aby bola dosiahnutá väčšia pevnosť a odolnosť produktov. Modal je považovaný za luxusnú textíliu vďaka vysokým nákladom, pretože je drahší ako bavlna alebo viskóza.
Lyocell (TENCEL®) je typ rayonu. Je to polosyntetický druh vlákna vyrobeného z buničiny bukov alebo eukalyptových stromov, avšak jeho výrobný proces je ekologickejší. Pri jeho výrobe sa používa proces v uzavretej slučke na opätovné získanie a opätovné použitie 99% chemického roztoku. Má najväčšiu absorbciu zo všetkých druhov rayonu, teda dokáže absorbovať vlhkosť z pokožky a stále byť suchý a príjemný. Je podobný bavlne alebo ľanu a často sa s váknami bavlny a ľanu kombinuje do zmesovej látky. Proces na výrobu lyocellu sa používa i na spracovanie buničiny bambusu. Táto látka je označená značkou Monocel®.
Lenpur je označovaný ako najekologickejší z typov rayonu. Celulóza na jeho výrobu sa získava výlučne z kôry a dreva z prerezávky a odrezkov bielej borovice. Lenpur je tiež označovaný ako “rastlinný kašmír”. Vyniká svojimi termoregulčnými vlastnosťami (v lete vás chladí a v zime ohrieva) a protizápachovými vlastnosťami (eliminuje zápach pri potení) , je priedušný a vysoko absorbčný.
Cupro (Bembergský “hodváb“ alebo Bremsilk) je typ rayonu. Je to polosyntetický druh vlákna z bavlnenej celulózy, ktoré sa vyrába iba v Japonsku. Jeho výroba je nákladnejšia ako výroba viskózového vlákna. Cupro látka sa často používa na luxusné podšívky oblekov. Je priedušná, ľahká, odolná, má hodvábny nádych a je tiež antistatická
Textílie vyrobené zo syntetických vlákien
Polyester
Polyester je syntetické vlákno, ktoré sa obyčajne získava z ropy. Pri jeho výrobe sa používajú vysoko toxické látky. Vyvinuté bolo v rokoch 1930-1941 v USA spoločnosťou DuPont. Polyesterová tkanina je jednou z najpopulárnejších textílií na svete a používa sa v spotrebiteľských i priemyselných produktoch. Je biologicky nerozložiteľná, no dá sa do určitej miery recyklovať. Polyester je odolný voči väčšine chemikálií, nerozťahá sa a ani nezbehne, nekrčí sa, je odolný voči plesniam. Odpudzuje vodu a rýchlo schne. Kôli týmto vlastnostiam sa často používa na outdoorové oblečenie, ktoré vás musí udržiavať v suchu aj za nepriaznivého počasia. Sú z neho vyrobené i tašky, batohy, dáždniky ale i závesy do sprchy.
Najväčším výrobcom polyesteru na svete je Čína. Ďalšími výrobcami sú Taiwan, Kórea, India, Japonsko a Indonézia.
Nylon
Nylon je syntetické vlákno, ktoré sa získava chemickým procesom z fosílnych palív. Pri jeho výrobe sa používajú vysoko toxické látky. Toto vlákno bolo vyvinuté v rokoch 1930-1935 v laboratóriách spoločnosti DuPont v USA. Nylonové vlákna sú výnimočne pevné a elastické. Sú pevnejšie ako polyesterové vlákna. Nylonové textílie sú mäkké, ľahké, hladké, pružné, majú vynikajúcu húževnatosť, odolnosť proti oderu, ľahko sa perú a dajú sa ľahko zafarbiť širokou škálou farieb. V odevnom priemysle sa z nich vyrábajú pančuchy, spodné prádlo, pláštenky, podšívky, vetrovky a športové odevy. Podobne ako polyester, tieto látky sú biologicky nerozložiteľné, no dajú sa do určitej miery recyklovať.
Konkurenciou nylonu bol v bývalej Československej republike silon a chemlon a v Nemeckej demokratickej republike to bol perlon a dederon, ktoré mali rovnaký chemický pôvod ako nylon.
Najväčším výrobcom nylonu na svete je Čína.
Akryl
Akryl je syntetické vlákno, ktoré sa získava chemickým procesom z fosílnych palív. Pri jeho výrobe sa používajú vysoko toxické látky. Bolo vyvinuté v rokoch 1930-1938 v Nemecku. Akrylové vlákna majú dlhú životnosť, sú odolné proti opotrebovaniu a sú odolné voči slnečnému žiareniu. Akrylová tkanina je ľahká, teplá, jemná na dotyk a pripomína vzhľad a mäkkosť vlnených vlákien. Používa sa namiesto vlny alebo v zmesi s ovčou vlnou alebo kašmírom. Medzi bežné konečné výrobky z akrylovej látky alebo vlákna patria svetre, čiapky, ponožky a pletacie priadze. Rovnako ako polyester a nylon, akrylová tkanina odpudzuje vodu, elektrizuje a je tiež horľavá. Podobne ako polyester a nylon, tieto látky sú biologicky nerozložiteľné a nedajú sa ľahko recyklovať.
Najväčším výrobcom akrylu na svete je Čína.
Spandex
Spandex alebo elastane (názov značky Lycra) je syntetické vlákno vyrobené chemickým procesom z fosílnych palív. Bolo vynájdené v roku 1958 chemikom menom Joseph Shivers pre spoločnosť DuPont. Vlákno sa dokáže natiahnuť na 500% bez jeho poškodenia, je schopné opakovane sa natiahnuť a vrátiť do pôvodnej dĺžky. Spandexové textílie sú mäkké, hladké, vláčne, ľahké, odolné voči oderu, odolné voči telovým olejom, potu, pleťovým vodám a čistiacim prostriedkom. Dobre priliehajú bez toho, aby bránili v pohybe. Používajú sa na výrobu športových odevov, podprseniek a plaviek. Spandexové vlákna sú pridávané do bavlnených textílií kôli zvýšeniu elastickosti.
Najväčším výrobcom spandexu na svete bolo v minulosti USA, no dnes je ním Čína.
Vlasta Collu, 13.01.2021, upravené 26.01.2024
Prečítajte si ďalej
Viskóza je populárna tkanina rovnako medzi výrobcami odevov ako aj u spotrebiteľov. Viskózová látka je príjemná na dotyk, mäkká, vzdušná a splývavá. Odevy z nej sú cenovo dostupné...
Textílie nás sprevádzajú takmer na každom kroku vo dne i v noci. Každý deň sa stretávame s rôznymi typmi, no mnohokrát ani nevieme, ako a z čoho boli vyrobené a aké sú ich vlastnosti...
V prírodných textíliách je zdrojovou surovinou prírodný materiál a proces získavania vlákna je mechanický, nepoužívajú sa naň chemické procesy. Sú biologicky rozložiteľné...