Rozdiel medzi "Retro" a "Vintage"
Móda z doby minulej sa teší stálej obľube. Stretneme sa s ňou na retro párty, na tematických večierkoch a oslavách alebo na spanilých jazdách veteránmi. V spojení s ňou sa často používajú výrazy “vintage” a “retro”. Čo však tieto výrazy znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel?
Vintage oblečenie
Slovo “vintage” znamená doslova niečo, čo “má vek”. V dnešnom svete módy charakterizuje oblečenie z predchádzajúcej éry, ktoré je staré 40 - 99 rokov. Dnes by tam patrilo oblečenie, ktoré pochádza z obdobia od polovice 20-tych rokov minulého storočia až po 80-te roky. Oblečenie staršie ako 100 rokov je považované za starožitné.
Vintage oblečenie je autentické oblečenie z danej doby. Je vyrobené z originálnych materiálov z tej doby, pričom boli použité originálne dobové strihy a techniky šitia charakteristické pre danú éru. Mnohé detaily boli vtedy ručne vypracované, veľkosti oblečenia boli menšie v porovnaní so súčasnými a mnohé kúsky boli ušité na mieru.
Vintage oblečenie je teda originálne dobové oblečenie. Dnes sa dá kúpiť len v špecializovaných obchodoch, na burzách, dražbách a aukciách.
Retro oblečenie
Slovo “retro” je skratka zo slova “retrospektíva”, z latinského slova “retrospectus”, čo znamená vrátiť sa v myšlienkach späť do minulých udalostí.
Retro oblečenie je zhotovené v štýle minulej éry. Nepretvaruje sa, že je originál. Minulou érou je len inšpirované. Zakladá sa na siluete či strihu z tej doby, vyrobené je však zo súčasných materiálov, pričom boli použité súčasné techniky a súčasné postupy šitia.
Retro oblečenie podľa dekády
V súčasnosti sú retro večierky a oslavy veľmi obľúbené. Ak sa na nejakú chystáte, stačí sa len inšpirovať detailami, charakteristickými pre danú dekádu minulého storočia.
80-te roky:
80-ky (hlavne druhá polovica) sa niesli v znamení výrazných farieb a odvážnych farebných kombináciách. Z oblečenia boli populárne legíny v kombinácii s “oversized” pulóvrami, denimové bundy, vyvinuté rifle a nohavice s vysokým pásom, saká s prehnane širokými plecami, ktoré boli podložené vypchávkami, voľné maxi sukne a úzke mini sukne. Doplnky boli tiež výrazné a farebné; veľké náušnice, veľké náhrdelníky a náramky, široké opasky.
70-te roky:
70-ky boli charakteristické zvonovými nohavicami, topánkami na platformách, džínami s vysokým pásom, ktoré boli na bokoch obtiahnuté a naspodu rozšírené, menčestrovými sakami a kostýmami, košeľami s veľkými špicatými límcami, blúzkami a šatami s etnickými výšivkami, volánovými maxi šatami a sukňami. Popularite sa tešil cik-cakový vzor “chevron”. Módne boli okrúhle slnečné okuliare ako aj šperky z mušlí a peria.
60-te roky:
V 60-kach boli najikonickejšie mini sukne, ktoré sa nosili s čižmami po kolená. Symbolizovali mladosť a rebéliu. Obľúbenou siluetou boli A-čkové šaty a sukne. Puzdrové šaty sa šili voľné. Doplnky boli výrazné, aby upútali pozornosť. Šperky boli masívne, slnečné okuliare mali veľké rámy a strechy na klobúkoch boli extra široké. Nosili sa odvážne geometrické a kvetinové potlače, častokrát v krikľavých či neónových farbách.
50-te roky:
V 50-kach vládli bodky, prúžky a kvetované vzory v živých farbách. Toto obdobie je charakterizované nadčasovou módou s uhladenou a elegantnou estetikou. Oblečenie bolo nielen elegantné ale aj praktické. Siluety tejto doby sa sústreďovali na zvýraznenie tenkého pásu a ženskosti. Sukne sa nosili kolové ale aj puzdrové. Nohavice boli “cigaretového” tvaru a oľúbená bola “capri” dĺžka (do pol lýtka). Jednoduchá blúzka so sukňou, či nohavicami bola zvyčajne doplnená pleteným svetríkom. Ikonickými doplnkami boli perlový náhrdelník a pohodlné balerínky.
40-te roky:
Na módu prvej polovice 40-tych rokov mala veľký vplyv II. svetová vojna. Oblečenie bolo inšpirované vojenskými uniformami - saká s hranatými pleciami, vypasovaná silueta, jednoduchý strih a materiál. Dĺžka šiat a sukní siahala pod koleno. Začali sa bežne nosit nohavice, ktoré boli široké a pohodlné a mali vysoký pás. V polovici 40-tych rokov móda začala byť mäkšia a ženskejšia - plecia na sakách a límce sa zaoblili, začalo sa nosiť farebnejšie oblečenie, blúzky so sukňami alebo nohavicami s rozdielnymi vzormi, na vrch vypasované kabátiky alebo peleríny. Populárnou alternatívou k topánkam na podpätku boli pohodlné balerínky.
30-te roky:
V 30-kach ženy nosili šaty so širokými ramenami, napuchnuté rukávy, konzervatívne výstrihy, zvýšený pás na šatách a sukni, doplnený opaskom. Dĺžka šiat a sukní bola pod koleno alebo do pol lýtka, pričom lem bol zvlnený. Oblečenie dekorovali mašličky, volániky a gombičky. Obľube sa tešili tiež tvídové kostýmy doplnené baretkou alebo nakloneným klobúkom.
20-te roky sa pomaly ale isto posúvajú do starožitnej kategórie. Je to veľmi zaujímavé obdobie a určite ho spomenieme v niektorom ďalšom článku.
Vlasta Collu, 02.06.2024
Prečítajte si ďalej
Tvar a funkcia klobúka sa postupom času vyvíjali a menili. Mnohé tvary dnes môžeme vidieť len v múzeách alebo historických dokumentoch. Niektoré tvary klobúkov...
Klobúky sú pre mnohé ženy obľúbeným doplnkom. Nájdu sa však aj také, ktoré tvrdia, že nie sú „klobúkový typ“. Je dosť možné, že si ten správny klobúk, ktorý by im pristal...
Aká slama sa používa na výrobu klobúkov
Na výrobu klobúkov môžeme použiť rôznorodé materiály. Tradičné klobúky sa najčastejšie vyrábajú zo slamy, textilných materiálov, plsti a kože. V tomto článku sme sa zamerali...