Čelenky
Čelenka je dnes už neodmysliteľným módnym doplnkom. Či už je ušitá z pestrofarebného úpletu či tkanej retro bavlny, ručne pletená alebo ozdobená na slávnostnú príležitosť, teší sa stálej obľube.
Možno je to preto, že má naozaj všestranné využitie. Je ozdobná a zároveň funkčná. Môžeme ju nosiť kdekoľvek a kedykoľvek. Môžeme ju nosiť na čele alebo vo vlasoch. Je praktickým pomocníkom, ktorý nám drží vlasy, aby nepadali do tváre. Pri športe nám zadrží pot. Pri slávnostných príležitostiach nám dodá eleganciu.
Predchodcu dnešnej čelenky môžeme nájsť už v Mezopotámii 3500 - 2500 pred našim letopočtom. Ženy i muži tu používali pásky, ktorými si upevnili vlasy, aby im držali na mieste. Okrem funkčnosti pásky vyjadrovali aj spoločenské postavenie človeka, ktorý ju nosil. Pásky boli z látky, kože alebo to bola nejaká girlanda.
Taktiež v starovekom Egypte, 3000 - 300 rokov pred našim letopočtom, Egypťania nosili diadémy, ktoré sú zobrazené i na freskách.
Aj starovekí rimania a gréci nosili vo vlasoch praktické pásky, ako aj vence upletené z kvetov, konárikov a vetvičiek. Neskôr to boli ozdobné vence zo zlata a striebra, bohato zdobené drahokamami.
Prvotné čelenky nájdeme i v Amerike. Indiáni používali pásky na upevnenie vlasov, niektoré si dekorovali orlími perami. Čelenky mali pre nich tiež rituálny význam. Bohato dekorované perím ich používali pri rôznych obradoch a vyjadrovali tým moc a silu. Každý kmeň mal svoje špecifické zdobenie a motívy. Podľa toho bolo jednoduché identifikovať bojovníkov, ku ktorému kmeňu patrili.
Bez ohľadu na to, kde a kedy žili, ľudia mali už od nepamäti potrebu upevniť si vlasy páskou, aby im nepadali do tváre alebo si dať na čelo kus látky, ktorý by im sal pot pri práci či športe. S každodenným nosením týchto praktických doplnkov prišla i potreba skrášliť si ich a vydekorovať.
Čelenky tak, ako ich poznáme dnes, boli veľmi populárne koncom 18. až začiatkom 19. storočia. Inšpirované boli starovekými rímskymi a gréckymi sochami, mali podobu zapletených pásov látky vystužených drôtikom a vyšitých perlami alebo to boli jednoduché stuhy v niekoľkých radoch.
Najväčší rozmach a popularitu zažili čelenky začiatkom 20. storočia. Spolu s krátkymi účesmi boli symbolom obdobia art deco (1920 - 1939). Vyrábali sa zo stúh a čipiek a boli bohato zdobené perím, niekedy pôsobili až teatrálne.
Počas rokov 2. svetovej vojny dôraz na dekoratívnosť poklesol a vzrástla praktická stránka a funkčnosť čelenky. Muži odišli na front a ženy ich vystriedali na statkoch a v továrňach. Ako čelenka sa používala poskladaná šatka uviazaná tak, aby vlasy neprekážali pri práci.
50-te roky 20. storčia priniesli elegantnú módu zvýrazňujúcu ženské krivky. Celkový vzhľad dopĺňal klobúčik, pol-klobúčik, šatka alebo čelenka z materiálu, ktorý ladil so šatami. Pol-klobúčik bol v tomto období veľmi populárny pre svoju ľahkosť a vzdušnosť, mnohokrát bol upevnený pomocou sponiek, hrebienka alebo bol umiestnený na čelenke.
Čelenky v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia sa dostali na úplne novú úroveň. Stali sa symbolom hippie revolúcie a nastávajucej mládeže. Dovolené bolo skoro všetko. Ženy sa nebáli experimentovať. Čím boli doplnky do vlasov výraznejšie, tým sa považoval výsledok za lepší. Ženy nosili rôzne stužky, výrazné čelenky, ale aj turbany. Tieto doplnky nosili k upraveným alebo rozpusteným vlasom.
Počas minulých storočí zažili čelenky množstvo premien. Čo zostáva nemenné je ich neustála popularita ako módneho doplnku. V súčasnosti je ich ponuka veľmi široká, či už ich chceme používať na každodenné nosenie alebo si ich vziať ako doplnok k podčiarknutiu oblečenia na slávnostnú príležitosť.
Iveta Šnáblová a Vlasta Collu, 06.04.2023